yazilarimiz

Avokadonun Faydaları

Meksika mutfağının en fazla kullanılan meyvelerinden bir tanesi olarak bilinen avokado Türkiye’de de hem mutfakta hem de cilt bakımı konusunda oldukça sık kullanılan bir meyve durumuna gelmiştir. Avokado dünya üzerinde bulunan en faydaları ve zengin besin değerlerine sahip meyveler arasında gösterilmektedir. Bir diğer özelliklerinden bir tanesi sadece yetişkinlerin değil bebek ve çocukların da rahatlıkla tüketebilmesidir.

Avokado vitamin konusunda oldukça zengin bir meyve olarak yer almakla birlikte demir, protein, potasyum, bakır, fosfor ve magnezyum konusundan da oldukça zengindir.

Avokadonun Sağlığa Faydaları

Protein konusunda oldukça zengindir. Bu nedenle et ve tahıl dışında alternatif olarak protein kaynağıdır. Daha çok çocukların gelişimi konusunda oldukça faydalı olduğu söylenmektedir. Beslenme uzmanları aracılığı ile hem yetişkinlerin hem de çocukların bolca tüketmesi öneriliyor.

Avokado meyvesi içermiş olduğu yüksek oranda potasyum ile beraber spor öncesi ve sonrası beslenmede ideal besinler arasında gösterilmektedir. Ship olduğu potasyum miktarı muzdan daha fazladır. Durum böyle olduğu zaman da spor için önemli bir besin haline gelmektedir. Bu kadar önemli olmasının nedenlerinden bir tanesi potasyumun vücut üzerinde elektrolit ve sıvı seviyesini düzenlemedeki rolüdür. Potasyum maddesi kritik görevleri ile spor zamanında mutlaka alınması gerekmektedir.

Özellikle koşu ya da kardiyo egzersizler sırasında kasılma ve krampları engellemek adına potasyum alımı her zaman önemlidir. Avokado muz meyvesine göre şekersiz bir besin olmasından dolayı öncelikli tercih edilmesi gerekir. Bununla beraber bir adet muz günlük potasyum ihtiyacınızın yaklaşık olarak ’unu karşılarken bir adet avokado meyvesi günlük potasyum ihtiyacının %28’ini karşılamaktadır.

Avokado tek başına oldukça güçlü bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Avokado sadece bu özelliğiyle kalmıyor, beraber tükettiğiniz sebzelerden maksimum derece faydayı sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Avokado içermiş olduğu sağlıklı yağlar sayesinde vitaminlerin çözünebilmesini ve onlardan yüksek şekilde faydalanmanızı sağlamaktadır. Yapılan bazı araştırmalar üzerinde yeşil salatalara avokado ilave etme ile antioksidanların emilim durumunu 15 kata kadar arttırdığı tespit edildi.

Meyve doymamış tekil yağlar içermektedir. Bu yağlar da vücut için oldukça faydalıdır. Avokado meyvesi uzun süreli tokluk hissi vermekte ve daha az kalori almanıza yardımcı olmaktadır. Avokado meyvesi içeriğinde yer alan oleik asit ile beyinde tokluk hissi yaratmaktadır. Kilo kaybına yardımcı olabilen bir diğer özelliği ise çok düşük oranlarda karbonhidrat içermesidir.

Avokado meyvesinin anti enflamatuar özelliği olan bir besindir. Bu nedenle kişide görülen ağrı, ateş ve enflamasyonu azaltmaktadır. Genel olarak spor antrenmanları esnasında oluşan kas ve eklem ağrılarını önlemektedir.

Avokado meyvesi kanser türleriyle savaşmaya yardımcı olmaktadır: Meyve anti enflamatuar ve antioksidan özelliği ile beraber prostat kanseri ve cilt kanseri gibi farklı kanser türleriyle savaşmaya yardımcı olmaktadır. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda meyvenin bu kanser türlerinde kanser hücrelerinin büyüme durumuna tam olarak engel olduğu söylenmektedir.

Avokado bağışıklık sistemlerini güçlü hale getirerek mevsim geçişlerinden kaynaklanabilecek hastalıklardan korunmaya yardımcı olmakta ve bulaşıcı hastalıklara yakalanma riskini tamamen düşürmektedir.

Meyve potasyum sayesinde kan basıncının dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Günlük zaman diliminde 2-3 dilim avokado tüketilmesi kan basıncının dengelenmesini sağlamaktadır.

Meyve kendi ağırlığının %7 ‘si kadar fiber içermektedir. Bu durumum birçok meyve ve besinden daha yüksek bir oranda görülmektedir. Yeterli fiber tüketim durumu sindirim sistemi sağlığını korumakta, sindirimi kolay hale getirmektedir.

Avokado meyvesi yüksek oranda lutein içeriği sayesinde göz sağlığını korumakta ve ilerleyen yaşlarda yaşanabilecek katarakt riskini düşürmektedir.

Avokado meyvesi içeriğindeki protein ve E vitamini sayesinde vücut üzerindeki serbest radikallerle savaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir