yazilarimiz

Çalışma Sırasında Düzenli Beslenin

Çok çalışıyorken düzenli şekilde beslenmeye önem vermelisiniz. Yaşamınız boyunca kilo almaya başladığınız dönemleri anımsanız sizlere yardımcı olacaktır. Muhtemelen iş hayatına başladığınız zamanlara denk gelecektir. Gençliğin o “Ne yesem nasıl olsa eritirim” düşüncesi gidiyor da yerine birden geniş kalçalar gelmeye başlıyor.

Tabii ki bu durumun en önemli sebeplerinden bir tanesi iş hayatıyla beraber günümüzde daha pasif ve hareketsiz bir hayata geçmeniz. O eski hareketli zamanlar gidiyor ve yerine sadece öğle yemekleri arasında masadan kalktığınız ve akşam yorgun olunca koşarak eve giderek, yemeğinizi yedikten sonra televizyon ekranında uyuyakaldığınız günler gelmeye başlıyor. Durum bu halde olunca da kısa vadede o şekilli görünen vücudunuz, uzun süreçte kendisini kaybediyor.

Yoğun tempoda çalışıyorsanız öğünleriniz bile gözden kaçmak ve içinden çıkılmaz bir hale dönmektedir.

Peki, tüm bu sorunların önüne tamamen geçmek için çalışırken nasıl beslenmeniz gerekir?

Sabah kahvaltısını kesinlikle atlamayın

Gün içerisinde en önemli öğün her zaman kahvaltıdır. Kahvaltıda ne yediğiniz tüm gününüzün ne şekilde geçeceğini belirlemektedir. Bu yüzden protein ve vitamininizi bol şekilde aldığınız bir kahvaltı yapmadan hiçbir zaman evden çıkmamalısınız. Bu durum işte yer alan veriminiz üzerinde de olumlu sonuçlar doğurmaktadır.

Öğle yemekleri içerisinde hafif yiyecekler tercih etmelisiniz

Sabah güzel bir kahvaltı yaptıysanız öğle arasında zaten çok acıkmış şekilde girmeyeceksiniz. Zaten doğru olan yeme şeklide bu olmaktadır. Öğle zamanında yiyeceklerinizi seçerken her zaman hafif olmalarına özen göstermelisiniz. Belki bir porsiyon şeklinde hazırlanmış sebze yemeği veya salata yanına da ise bir parça et ürünü tüketebilirsiniz. Gün boyunca vücudunuzu ağırlaştıracak, yoğun tempo içerisinde çalışmanız gerekirken beyninizi tam anlamı ağırlaştıracak karbonhidratlardan uzak durmalısınız. Aksi durumlarda beyninizi de bedeninizi de gereksiz şekilde fazladan yoruyorsunuz.

Öğle yemeklerini çalıştığınız yerde yemeyin

Yoğun mesai temposu içerisinde öğle yemeklerini masa başında yeme durumunu alışkanlık haline getirebilirsiniz. Fakat bu durum hem yemiş olduğunuz yemekten tam tat alamamanıza hem de fazla yemenize sebep olmaktadır. Bunun yanında mola vereceğiniz tek zaman olarak bulunan öğle yemeği, stres içinde bir öğüne dönüşebilir. Doğal olarak tükettiğiniz her şey vücudunuza yağ olarak depolanmaktadır.

Öğün arasında kuru meyveler ve kuruyemiş tüketin

Öğün arasında acıktığınızı hissetmeniz durumunda enerji ihtiyacınızı kuru meyveleri tüketerek giderebilirsiniz. Yanında ise ağzınıza atacağınız birkaç tane ceviz ve badem gibi vitamin deposu kuruyemişler iş hayatınızda hem kafanızı çalıştırır hem de fazla yemenizin önüne geçebilmektedir.

Bol su tüketin

Su tüketmek hayattaki en önemli göreviniz olarak bulunuluyor. Bu yüzden gün içinde mutlaka 9 bardak su içmelisiniz. Eğer su içmek gibi bir alışkanlığınız bulunmuyorsa masanızın üzerine bir sürahi ve bardak alın ve su içeceğinizi hatırlatan bir alarm kurun. Su içmeye alıştığınız zaman bir süre sonra zaten sizde susuz duramayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir