yazilarimiz

İdrar Kaçırma Nedenleri ve Tedavisi

İdrar kaçırma, özellikle bayanlarda çok sık karşılaşılan bir durumdur. Farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilen idrar kaçırma, hem ciddi bir sağlık sorunudur hem de kişinin sosyal yaşamdan soyutlanmasına sebep olan olumsuz bir durumdur.

  İdrar kaçırmanın nedenleri

-Vajinal enfeksiyonlar veya mesane enfeksiyonu gibi enfeksiyonel rahatsızlıklar

-Psikolojik rahatsızlıklar

-Birden fazla normal doğum

-Obezite derecesinde kilolu olmak

-İdrar ve mesane taşları ile tümörler

-Aşırı alkol kullanımı

-Vajinanın iki kısmının birleşmesi

-Diyabet hastalığı

-Sürekli kullanılan bazı ilaçlar, idrar kaçırmaya sebep olan faktörlerdir.

  İdrar kaçırmanın çeşitleri

İdrar kaçırma, derecesine göre farkı tipleri bulunan bir rahatsızlıktır.

  -Stres tipi idrar kaçırma: En sık rastanan idrar kaçırma türüdür. Kişi, öksürme, hapşırma, gülme, spor yapma ve ani hareket etme gibi durumlarda istemsiz olarak idrar kaçırır. Buna, stres tipi idrar kaçırma denir.

  -Acil idrar yapma isteğine bağlı olarak görülen idrar kaçırma: Bu idrar kaçırma tipi, genelde başka bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Kişi, aniden idrar yapma isteği duyar, son ana kadar tutmaya çalışır, tuvaleti gördüğünde de aniden idrar kaçırır.

-Taşma şeklinde idrar kaçırma: Taşma şeklinde idrar kaçırma, kişiyi sosyal yaşamından soyutlamakadır. Bu idrar kaçırma tipi, farklı hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu nedenle ihmal edilmeden tedavisi yapılmalıdır.

  İdrar kaçırma teşhis ve tedavisi

İdrar kaçırma teşhisinde öncelikle, kişinin hani aralıklarla idrarının geldiği ve tutamadığı konuşulur. Sonrasında, bazı testler yapılarak idrar kaçırmanın türü ve derecesi belirlenir. Türü belirlendikten sonra, uygun tedaviye başlanır.

-Davranışsal tedavi: Psikolojik nedenlere bağlı olarak görülen idrar kaçırmada, kişinin davranışlarını kontrol altına almasına yönelik olarak uygulanan tedavi şeklidir. Yaşam tarzındaki değişiklikler, kilo verme ve beslenme alışkanlıklarını düzeltme, davranışsal tedavi yöntemleridir.

  -Fizik tedavi: Birkaç fizik tedavi tekniğiyle, belirli derecelerdeki idrar kaçırma hastalığı tedavi edilebilir.

-İlaçla tedavi: Türüne göre idrar kaçırma, bazı durumlarda ilaçla tedavi edilebilecek durumdadır.

İdrar kaçırma ameliyatı: En ileri derecede uygulanan tedavi şeklidir. Ameliyata kadar idrar kaçırma hastalığı,  farklı yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılır. Ameliyat gereken durumlarda ise, ileri tedavi teknikleri kullanılmaktadır. Lazer tekniği ile idrar kaçırma ameliyatı, kısa sürede yapılır.Operasyon sonrası ise kişi, kısa zamanda eski yaşamına geri döner. Ciddi sonuçlar doğuran bir rahatsızlığın bu kadar basit tekniklerle tedavi edilebilmesi, tıbbi-teknolojik gelişmelerin bir sonucudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir