yazilarimiz

Sınavlarda Başarılı Olmak

Sınavlarda başarılı olmak için ne yapmak gerekir? Sınavlarda başarılı olmak için disiplin şarttır. Körü körüne ders çalışmakla başarı yakalanmaz. Önemli olan verimli ve etkili çalışmaktır. Sınavlara hazırlık içindeki birey, detaylarda boğulmamalı. Hedefini iyi belirlemeli, zihnini doğru noktalarda toplamalı ve yormalı. Sadece bilmek değil pratiğe de önem vermek gerekiyor. En basit bir konuda eksiğiniz olmamasına rağmen işlem aşamalarında el beceriniz ve deneyiminiz olmadığından hata yapabilirsiniz. Tekrar yapmak, öğrenmenin en etkili yoludur. Bol bol sınav soruları çözmek ve pratik yapmak size sınavlarda başarılı olmak için bayağı yardımcı olacaktır.

Hedefinizi İyi Belirleyin

Sınavlarda başarılı olmak için öncelikle hedefinizi iyi belirlemelisiniz. Sınavda kabul edilebilir ve tolere edilebilir hatalar olabilir. Ancak kesinlikle kaçırmamanız gereken sorular vardır. Çoğu kalıpsal olan bu soruların çözüm yöntemi ve soruluş biçimi yıllardır değişmedi. Çünkü alternatifi yok.
Bu soruları çözmeme gibi bir lüksünüz olmadığını iyi biliniz. Zaten sınavlardaki başarı oranınız en çok bu kalıpsal soruları kolayca çözmenizle ortaya çıkacaktır. Kültürel ve güncel konularda ne tip sorular geleceğini analiz etmek için geçmişte sorulan sorulara da göz atmakta fayda vardır.

Kendinizi Sınırlandırmayın

Çalışma konusunda takvim belirlemek ve kendinizi sınırlandırmak size yarardan çok zarar verir.
Başarı, özgürlük ve heves içinde, gönül hoşluğu çerçevesinde ortaya çıkar. Zoraki ve angarya gelecek hiçbir sınavlara hazırlanma yönteminden kesinlikle randıman almayı beklemeyiniz. 3-5 saatlik belirlediğiniz bir çalışma takvimi sizin zorunluluğunuzdur. İnsanoğlu yaptırımı sevmez ve hiçbir yaptırımdan da olumlu sonuç beklenmez. Çalışma konusuna esnek olmayı bilmeli, kendinize ve hobilerinize de zaman ayırmalısınız. Göreceksiniz sınavlarda başarılı olmak için bunun faydasını fazlasıyla göreceksiniz.

Sınavlarda başarılı olmak için herkes düzenli çalışmanız gerektiğinden bahseder. Bu aslında doğru olmakta beraber başarının anahtarı değildir. Ülkemizde genelde üniversite öğrencileri arasında kullanılan bir kaba tabirle “ineklemesine çalışmak” sadece ezbercilik açısından kısa vadede fayda sağlar.

Kendinizi Zorlamayın

Sınavlarda başarılı olmak için kendinize saygı duymalısınız. Her şeyin üstesinden gelemeyeceğinizi kabullenmelisiniz. Bazı konulara hakim olmak ve çözmek zaman alır. Her şey zamanla yerine oturur. Çoğu zaman insanın gününde olmaya ve şansa da ihtiyacı vardır. Ancak bir sınavlara hazırlanan birey olarak şans faktörü üzerinde geleceğinizi odaklamak size zarar verir. Olayları ve gidişatı akışına bırakmakta fayda vardır. Oyun oynamak isterken kendinizi ders çalışmaya zorlamak başarı yerine, sizde itici duygular ortaya çıkarır. Zamanla sınavlara hazırlanmak size yük olarak gelir. Bazen sizi mutsuz eden en büyük konu olur. Bu nedenle kendinizi bir hevesiniz ve sizi mutlu edecek bir şey varken ders çalışmaya zorlamayınız. Hevesinizi aldığınızda göreceksiniz ki sınavlarda başarılı olmak için bu şekilde daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir