yazilarimiz

Toshiba Store Canvio 5TB Taşınabilir Disk

Fazla miktarda data depolamak isteyenler için oluşan en büyük problemlerden biri de yavaş erişim hızıdır. En kötü USB 3.0 slotu fazlalaşmadan önce hal böyleydi. Fazla miktarda data veriye hızlı erişmek isteyenler için, LAN üzerinden ulaşarak kullanılan NAS bulut cihazları çok uzun süre tek spesifik kalarak devam etti. NAS cihazları en yavaş hızlı Ethernet sürati bile, USB 2.0’la karşılaştırılamayacak kadar fazlaydı.

Fakat USB 3.0 slotunun bilgisayar aleminde fazlalaşması sonucu bu durum değişiklik gösterdi. Yüksek teknolojili depolama kapasiteli 3,5” disk sürücülü taşınılabilen diskler, hızlı olması ve basit kullanım arayan kullanıcılar için güzel bir spesifik oluşturuyorlar. Toshiba’nın Store Canvio sürümünde bu gibi çözümler arayanlar için ilaç gibi geldi.

Tasarım

Toshiba Store Canvio serisi taşınabilen diskler çoklu kapasitede spesifik sunuyor. 1 TB’dan 5 TB’a kadar değişik alan seçenekleri olan bu türden ürün alırken dikkatli olmanız gerek bir detay var. Bu da bütün modellerin aynı düz tasarım özelliklerine özgü olmadıklarıdır. 4 TB ve 5 TB modellerinde 7,200 devirli sabit diskler tercih edilirken, biraz daha düşük alanlı modellerde 5,600 devirli diskler göze çarpıyor. Bunlar göz önüne alındığında ise kapasitesi yüksek olan modeller daha fazla hızlı.

Performans

Toshiba Store Canvio serisinin yazma ve okuma gücünde çok değişik bir durum söz konusu değil. USB 3.0 üzerinden takılan ve 7,200 devir döndüren bir sabit disklerde gördüğümüz performansı kolayca sağladı. Sıralı yazma ve okumada 210 MB/saniyenin altına inmedi. Okunan dosya boyutları azaldıkça arama zamanının biraz daha artıyor, misal 512k dosya yazma hızı 110MB/saniye civarlarında gezerken, okuma hızı 68 MB/saniye civarında seyretti. Bunlar gelende bu boyutta sabit diskten beklenecek değerler, o yüzden olağanüstü bir durum yok.

Canvio belirli bir zaman bağlanılmadan uyku maduna geçiş yaptığından, ilk bağlantıda diskin yeniden hızlanması birkaç saniye durma gözlenebiliyor. Fakat gerisinde hiçbir takılma veya yavaşlama görünmüyor.

 

Teknik Özellikler

  • Bağlantı: USB 3.0
  • Güç: 12 Volt dış adaptör
  • Kapasite: 5 TB
  • Disk Hızı: 7,200 rpm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir